مقالات رایگان سایت 

به روز ترین مقالات حوزه اتوماسیون صنعتی را از اینجا مطالعه کنید


مطالعه را شروع کنید

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی چیست؟

فرآیند تولید صنعتی شامل مجموعه ای از ماشین آلات است که با ترکیب مواد اولیه منجر به تولید محصول نهایی می شود. در اینجا، اصطلاح “ماشین” می تواند هر چیزی مانند موتور، مته، تسمه نقاله و موارد مشابه باشد. امروزه اتوماسیون صنعتی، پروسه تولید در صنایع مختلف را در دست گرفته است و تصور یک خط تولید بدون سیستم های اتوماسیون تقریبا غیرممکن است.

تفاوت پی ال سی و رله

11 تفاوت اساسی بین پی ال سی و مدارات رله ای

سابقا در تابلوهای فرمان از مدارات رله ای استفاده می شود. رله ها بسته به شرایط سیستم فرمان قطع و وصل را صادر می کردند. رفته رفته با روی کار آمدن پی ال سی ها، مدارات رله ای جای خود را به این کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر داده اند. این نوشته پس از تعاریف اولیه، به بررسی مزیت های مدارهای مبتنی بر پی ال سی نسبت به رله پرداخته است.

تفاوت پی ال سی کامپکت و ماژولار

تفاوت های بین پی ال سی کامپکت و ماژولار

زمانی که شروع به یادگیری پی ال سی کردم، فهم تفاوت بین پی ال سی کامپکت و ماژولار برایم دشوار بود. ازین رو تصمیم گرفتم در این مقاله به جزییات به تفاوت های این دو نوع پی ال سی بپردازم. همانطوری که مطلع هستید، PLCها در دو نوع کامپکت و ماژولار تولید می شوند. اگر شما هم علاقمند به دانستن تفاوت بین این دو هستید، این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

انواع سنسور

سنسور چیست؟ انواع سنسورها و کاربردهای آن ها

ما در دنیایی از سنسورها زندگی می کنیم. می توانید انواع مختلفی از سنسورها را در خانه ها، ادارات، ماشین ها و زندگی روزمره خود بیابید. به عنوان مثال ، روشن شدن چراغ روشنایی با تشخیص حضور ما، تنظیم دمای اتاق، تشخیص دود یا آتش، درست کردن قهوه ای لذیذ، باز کردن درب گاراژ با تشخیص ورود ماشین و بسیاری از کاربردهای دیگر تنها بخشی از قابلیت هایی که سنسورها برای انسان ها به ارمغان آورده اند. در این مقاله ضمن معرفی سنسور به بررسی انواع مختلف آن ها پرداخته ایم.

دستگاه پخت نان اتوماتیک

نقش PLC در نانوایی اتوماتیک

از دهه‌ها پیش، نان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی جهان شناخته شده است. با رونق شهرنشینی و تغییر سبک زندگی، تقاضای بیشتری برای نان ایجاد شده است، از طرفی، افزایش تقاضا به ایجاد فشار بر تولیدکنندگان نان منجر شده است تا به روش‌های بهره‌وری بالاتر و کاهش هزینه‌ها بپردازند. در این راستا،نانوایی اتوماتیک به عنوان راهکاری مدرن برای تامین نیازهای روزافزون بازار در تولید نان ظهور کرده‌اند. در این مقاله به اهمیت استفاده از PLC در نانوایی اتوماتیک پرداخته شده است.

برنامه نویسی پی ال سی

برنامه نویسی پی ال سی را از کجا شروع کنم؟

در این مقاله همه آن چیز که در خصوص شروع برنامه نویسی پی ال سی نیاز است؛ با شما به اشتراک گذاشته شده است.مخاطب این مقاله در وهله اول طیف وسیعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق و همچنین پیمانکاران فعال در این حوزه است. در وهله دوم ماشین سازهای داخلی در صنایع مختلف از قبیل ماشین سازی های صنایع پخت نان و شیرینی، ماشین سازی های پرکن و توزین، ماشین سازی های صنایع بسته بندی که به دنبال یک پی ال سی قیمت مناسب برای اجرای پروژه های شان هستند.

ماژول ورودی و خروجی در پی ال سی

ماژول های ورودی و خروجی در پی ال سی

ورودی و خروجی در هر سیستم نقش مهمی را ایفا می کند. سیستم، ورودی ها را گرفته و پس از پردازش، خروجی ها را به سیستم  دیگری اعمال  می کند. یا به بیان ساده تر سیستم داده های ورودی را پردازش می کند و اطلاعات را به سیستم دیگری ارائه می دهد. به طور مشابه ورودی و خروجی از اجزای مهم PLCها محسوب می شوند. در این مقاله ورودی و خروجی های PLC با جزییات توضیح داده شده است. اگر علاقمند به این موضوع هستید، این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

پروتکل های ارتباطی در پی ال سی

پر استفاده ترین پروتکل های ارتباطی در پی ال سی

همه ما تعریف معمولی از پروتکل ارتباطی را می دانیم.” پروتکل ارتباطی مجموعه ای از قوانین است که بر ارتباطات داده ها حاکم است.” به عبارت دیگر، پروتکل ارتباطی به عنوان یک توافق بین دو یا چند دستگاه ارتباطی عمل می کندبا استفاده از پروتکل های ارتباطی، دو دستگاه به یکدیگر متصل شده و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بدون پروتکل ارتباطی، دستگاه ها فقط می توانند به یکدیگر متصل شوند اما ارتباط برقرار نمی کنند. این مقاله به بررسی 31 پروتکل ارتباطی در پی ال سی پرداخته است.

منبع تغذیه فراروپایا

9 نکته ای که هنگام خرید منبع تغذیه باید در نظر بگیرید

برای انتخاب منبع تغذیه صنعتی مناسب برای پروژه های اتوماسیون صنعتی بررسی 9 نکته امری ضروری است. موارد 9گانه شامل: محدوده ولتاژ ورودی، محدوده ولتاژ خروجی، حداکثر جریان خروجی، ریپل خروجی، فضا،خنک کننده، دمای کاری، میزان کاهش قدرت و استانداردهایی که باید رعایت شوند.


زبان های برنامه نویسی پی ال سی

زبان های برنامه نویسی PLC

پس از ساخته شدن اولین پی ال سی، شرکت های متعددی از جمله OMRON, Mitsubishi, Schneidr Electric, SIEMENS, ABB, Allen Bradly برندهای متعددی از این محصول را تولید کردند. با افزایش تولید پی ال سی ها مواردی از جمله تنوع زیاد محصولات، تفاوت ساختاری و تفاوت در زبان های برنامه نویسی پی ال سی ایجاد شد. از این رو کمیسیون بین المللی الکترونیک (IEC) وارد عمل شده و استاندارد زبان های برنامه نویسی پی ال سی را تحت عنوان IEC1131 تالیف می کند.

برندهای پی ال سی

22 برند مطرح جهانی تولید کننده پی ال سی

با نگاهی اجمالی به سایت های فروشگاهی تجهیزات اتوماسیون صنعتی متوجه خواهید شد که برندهای مختلفی از پی ال سی توسط کشورهای زیادی تولید و روانه بازار شده است. غالبا شرکت های مطرح در این حوزه دارای نرم افزار اختصاصی مربوط به خود هستند. این نوشته کوتاه با هدف آشنایی مقدماتی با هر یک از این برندها از جمله کشور توسعه دهنده، نرم افزار مربوطه و زبان های برنامه نویسی پشتیبانی شده توسط هر یک از این برندها آماده شده است. پس از مطالعه این مقاله به شناخت نسبتا خوبی از هریک از این برندها دست خواهید یافت.

مشخصات سنسور رطوبت

سنسور رطوبت- انواع و اصول عملکرد

سنسور رطوبت یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که به طور گسترده در کاربردهای صنعتی، زیست پزشکی و محیطی برای اندازه گیری و پایش رطوبت مورد استفاده قرار گرفته است. رطوبت به صورت مقدار آب موجود در هوای اطراف تعریف می شود. رطوبت موجود در هوا یک عامل کلیدی در احساس راحتی انسان ها است. پس از مطالعه این مقاله انواع سنسورهای رطوبت و نحوه عملکرد آن ها را خواهید آموخت. از این رو در هنگام انتخاب سنسور رطوبت صنعتی انتخاب صحیحی خواهید داشت.

مبدل usb به سریال

5 مرحله برای انتخاب بهترین مبدل USB به RS485

اگر نیاز دارید یک دستگاه سریال RS485 را به رایانه خود متصل کنید اما رایانه های شما پورت سریال را پشتیبانی نمی کند، ساده ترین و سریع ترین راه برای انجام این کار استفاده از مبدل USB به RS485 است. یافتن بهترین مبدل می تواند چالش برانگیز باشد زیرا مدل ها، انواع و تولیدکنندگان بسیار متفاوتی وجود دارد.

فهرست