مقدمه

 در این مقاله مزایای سیستم های مبتنی بر پی ال سی نسبت به رله معرفی شده و به صورت جداگانه به مقایسه آن ها پرداخته شده است.

با مطالعه این مقاله سوالاتی را که در ذهن دارید را برای همیشه مرتفع سازید.

رله چیست؟

رله یک کلید الکترومکانیکی است. سابقا، انواع مختلفی از رله ها در کاربردهای حفاظتی و کنترلی به کار می رفت. باید گفت؛ رله یک سوویچ سخت افزاری است که از آن برای کنترل مدارات الکتریکی استفاده می شود.

پی ال سی چیست؟

کنترل کننده منطقی برنامه پذیر (PLC) یک کنترل کننده کوچک صنعتی کامپیوتری است، که امروزه کنترل مدارهای الکتریکی توسط آن انجام می شود.

در پی ال سی، مفهوم کنترل یک سیستم الکتریکی با شبیه سازی آن سیستم در نرم افزارهای ارائه شده توسط برندهای مختلف صورت می پذیرد. ( شرکت های ایرانی در سال های اخیر در زمینه تولید PLC ایرانی نقش پررنگی را ایفا کرده اند).بنابراین پی ال سی ها راه حلی مبتنی بر نرم افزار را پیشنهاد می دهند. 

آیا رله همان پی ال سی است؟

برای کنترل سیستم های الکتریکی_مکانیکی در صنعت، عملکردهای اساسی پی ال سی و رله یکسان است.

مزیت پی ال سی نسبت به رله چیست؟

پس از مقایسه پی ال سی با رله ها متوجه خواهید شد که سیستم های PLC از نظر کار، دقت عملکرد بهتری دارند. همچنین در اجرای پروژه ها، PLCها به زمان و سیم کشی کمتری نیاز دارند.

از سوی دیگر، نگهداری از PLC آسان است و هنگام استفاده از آن ها کار فیزیکی زیادی وجود نخواهد داشت. همچنین PLCها قادر به اجرای عملیات های پیشرفته تری نسبت به رله ها هستند.

عیب رله چیست؟

نقطه ضعف اصلی این است که رله برای انجام عملکردهای مختلف به سیم کشی بیشتری نیاز دارد.

11 تفاوت اصلی سیستم مبتنی بر پی ال سی نسبت به رله

در جدول زیر، 11 تفاوت اساسی بین سیستم های مبتنی بر پی ال سی و رله با یکدیگر مقایسه شده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست